Рецепт енергоефективності від лідера фармацевтичного ринку України

Від редакції

АТ «Фармак» сьогодні є одним із найпотужніших вітчизняних виробників ліків та одним із найбільших експортерів лікарських засобів. Збільшуючи обсяги виробництва, «Фармак» постійно працює над зменшенням негативного впливу на довкілля. За п’ять років обсяг споживання природного газу в розрахунку на одну гривню випущеної продукції зменшено на 76 %, електроенергії — на 64 %. Компанія неухильно дотримується українських та європейських екологічних нормативів і планує запроваджувати заходи, покликані надалі ще істотніше зменшити будь-які можливі наслідки діяльності. У 2019 році викиди в атмосферу зменшилися на 12,42 % проти 2018 року в Києві та на 22,99 % у Шостці, що пов’язано з роботою котельні у порівняно теплий зимовий період, а також з уведенням в експлуатацію двох нових котлів Viessmann.
Що ж допомагає підприємству постійно розвиватися та знаходити власні шляхи і способи бути енергоефективними? Пропонуємо «рецепт» енергоефективності від лідера фармацевтичного ринку України*.

*Дані Проксіма Рісьорч Інтернешнл.

Стратегія компанії включає в себе використання новітніх технологій, зокрема з енергоефективності. З 2014 року на АТ «Фармак» щорічно реалізується Програма з енергозаощадження.

«Підвищення енергоефективності не лише допомагає компанії заощадити кошти, а й завдяки здешевленню собівартості допомагає нашій продукції бути більш доступною для споживача», — розповідає Олег Супрунович, головний енергетик АТ «Фармак».

Зробити свідомий вибір у бік екологізації та енергоефективності мають власники бізнесу, а не держава, вважають у компанії. Такий підхід спонукав до пошуку можливостей зробити виробництво більш енергоефективним; для цього почали вивчати передовий досвід інших компаній, переважно — підприємств металургії, які одними з перших пішли шляхом модернізації виробництва. Проте швидко стало зрозуміло, що досвід металургів мало підходить для фармацевтичного підприємства. Адже замість декількох потужних печей тут — десятки, а то й сотні двигунів, машин, вентиляційних систем. Основний споживач енергії — це кліматотехніка, адже для виробництва ліків потрібно забезпечити норми мікроклімату.

Вивчати міжнародний досвід теж виявилося непросто, адже можна запевнити, що у фармацевтиці енергоефективність — предмет конкуренції. Тож «Фармак» вирішив піти власним шляхом. Відповідні служби розробляли технічні рішення, служби, що відповідають за якість — свої механізми, аналізували, підіймали документацію.

І перші кроки, зроблені компанією, були спрямовані на оптимізацію процесів підготовки мікроклімату та на роботу вентиляційних систем. Їх на підприємстві багато — майже 160, і основний ефект, якого вдалося досягти,  — якраз завдяки оптимізації роботи систем створення мікроклімату.

Вивчати міжнародний досвід теж виявилося непросто, адже можна запевнити, що у фармацевтиці енергоефективність — предмет конкуренції. Тож «Фармак» вирішив піти власним шляхом. Відповідні служби розробляли технічні рішення, служби, що відповідають за якість — свої механізми, аналізували, підіймали документацію.

І перші кроки, зроблені компанією, були спрямовані на оптимізацію процесів підготовки мікроклімату та на роботу вентиляційних систем. Їх на підприємстві багато — майже 160, і основний ефект, якого вдалося досягти,  — якраз завдяки оптимізації роботи систем створення мікроклімату.

Заміну традиційних люмінесцентних ліхтарів на LED-освітлення
було розпочато ще 2016 року

Такі «класичні» заходи, як термомодернізація будівель, теплоізоляція інженерних мереж, встановлення частотних перетворювачів на електродвигуни — на підприємстві працюють уже давно. Така робота, як заміна традиційних люмінесцентних ліхтарів на LED-освітлення, була розпочата ще в 2016 році. Проте це той випадок, коли варто враховувати не лише економічну доцільність; до економічного ефекту додаються й інші, наприклад, значна частина освітлювальних приладів знаходиться в «чистих приміщеннях», куди не завжди є доступ. Якщо освітлювальний приклад якісний, про нього можна «забути» на кілька років; тож це ще й економія трудових ресурсів.

«Наш розвиток переростає економію, — зазначає головний енергетик. — Починаючи з 2013 року підприємство розбудовувалося, відкривалися нові виробничі дільниці, лабораторії, тому виокремити ефект від економії непросто. Та вжиті заходи досі є ефективними, до них долучаються дедалі новіші, що разом допомагає стримувати зростання споживання енергоресурсів».

«Фармак» унікальний ще й тим, що, починаючи від наглядової ради, керівництво відкрите для інноваційних пропозицій. Оптимізацією технологічних процесів займається окремий підрозділ; там вивчають міжнародний досвід, аби знайти йому застосування на підприємстві. Новації з енергоефективності вже закладаються у нові будівництва, але на теперішньому етапі розвитку необхідна оптимізація технологічних процесів.

Найбільшого ефекту вдалося досягти завдяки модернізації теплопунктів та холодильних систем: для них були розроблені алгоритми, завдяки яким залежно від пори року та погоди регулюється температура й витрата енергетичного середовища. Залежно від режиму роботи виробничих дільниць системи повітротехніки можуть переводитися в ощадні режими роботи, що дозволяє заощаджувати до 50 % енергії.

Найзначніший ефект дала модернізація теплопунктів та холодильних систем

Також серед технічних заходів — використання вторинного джерела енергії — конденсату, що є продуктом відпрацьованої пари, для приготування гарячої води в цехах. Від початку роботи нової котельні наприкінці грудня 2018 року завдяки встановленому утилізатору тепла з димових газів витрати газу на опалення адміністративних будівель заводу знизилися удвічі. Минулої ж зими, що виявилася дуже теплою, використання для обігріву приміщень уже двох утилізаторів тепла допомогло обійтися практично без додаткового використання енергоресурсів.

Запорука успіху енергоефективності підприємства — це коли кожен працівник на своєму місці розуміє, як він впливає на загальну енергоефективність і що він може зробити для того, щоб її поліпшити. Якщо це є — тоді система працює.

Найкращий ефект для стимулювання працівників показала схема раціоналізаторських пропозицій, що успішно задіяна на підприємстві. Кожен працівник може запропонувати ідею щодо покращення роботи, в тому числі й енергоефективності, і якщо пропозиція буде схвалена — її автор отримає матеріальну винагороду.

Уся діяльність в галузі енергоефективності на підприємстві має системний характер, є добре злагодженим механізмом, про що свідчить отримання АТ «Фармак» міжнародного визнання: міжнародний орган сертифікації T V Thringen видав підприємству сертифікат системи енергетичного менеджменту відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 50001.