Зменшено корупційні ризики: процедуру зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок спрощено

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 7 квітня 2020 року № 642 визнано таким, що втратив чинність, наказ Державного комітету України по земельних ресурсах «Про затвердження Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок» від 4 січня 2005 року № 1 (даліНаказ № 1).

Законодавчі та нормативно-правові акти, що регулюють це питання:
  1. Земельний кодекс України (далі — ЗКУ).
  2. Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19 червня 2003 року № 963-IV (далі — Закон № 963)
  3. Закон України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року № 858-IV (далі — Закон № 858).
  4. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства про видобуток бурштину та інших корисних копалин» від 19 грудня 2019 року № 402-IX (далі — Закон № 402).
  5. Закон України «Про адміністративні послуги» від 6 вересня 2012 року № 5203-VI.
  6. Закон України «Про охорону земель» від 19 червня 2003 року № 962-IV.
  7. Розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» від 16 травня 2014 року № 523-р.

Скасування Наказу № 1 здійснено з метою приведення у відповідність відомчих нормативних актів до норм Закону № 402, а саме:

  • приведення процедури видачі дозволу на зняття на перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок у відповідність до вимог ст. 168 Земельного кодексу України, п. «г» ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»;
  • спрощення механізму отримання адміністративної послуги видача дозволу на зняття на перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок (видача дозволу на зняття на перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок лише на підставі погодженого та затвердженого в установленому законодавством порядку робочого проєкту землеустрою, зменшення переліку документів, які подаються для отримання дозволу на зняття на перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок та переліку підстав для відмови у його видачі);
  • зменшення корупційних ризиків під час видачі вказаних дозволів.
Зверніть увагу!

Згідно з ч. 2 ст. 168 ЗКУ в редакції Закону № 402 власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу Держгеокадастру України, крім випадків:

а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов’язаних з їх обслуговуванням об’єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під’їзних доріг, ліній електропередачі та зв’язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення;

б) проведення робіт, пов’язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов’язаних з їх експлуатацією об’єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під’їзних дорогах, лініях електропередачі та зв’язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення;

в) проведення робіт з дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення.

Важливо!

У випадках, визначених підпунктами «а», «б» і «в» цієї частини ст. 168 ЗКУ, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проєкту землеустрою.

З власного досвіду знаю, скільки енергії, сил та часу витрачали надрокористувачі на отримання омріяного Дозволу. З’явилася надія, що із вказаними змінами це залишиться в минулому.

Закон України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року
№ 858-IV — Закон № 858

Потрібно завважити, що пунктом «г» ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що до повноважень Держгеокадастру належать видача спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проєктів.

Видача дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється через центр надання адміністративних послуг (п. 71 Переліку, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року № 523-р).

Довідково:

Статтею 54 Закону № 858 визначено, що робочі проєкти землеустрою складаються з метою реалізації заходів з рекультивації порушених земель, консервації деградованих та малопродуктивних угідь, поліпшення сільськогосподарських і лісогосподарських угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, зсувів, ущільнення, закислення, забруднення промисловими та іншими відходами, радіоактивними та хімічними речовинами.

Робочі проєкти землеустрою (крім земельних ділянок приватної власності) розробляються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які розпоряджаються вказаними земельними ділянками.

Потрібно зазначити, що юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Застосування вказаних заходів не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам.

Пам’ятайте!

Статтею 239-1 Кримінального кодексу України визначено: незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (родючим шаром) земель, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля, — карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Та сама дія, якщо вона вчинена повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або заподіяла матеріальну шкоду у великому розмірі, — карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони вчинені шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом або спричинили загибель людей, масову загибель об’єктів тваринного чи рослинного світу або інші тяжкі наслідки, — караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Примітка.

У цій статті матеріальна шкода вважається заподіяною у великому розмірі, якщо її розмір у сто або більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, законодавчо задекларований принцип, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, поступово втілюється в життя.