Стан і перспективи зеленої енергетики в Україні: 5 фактів від Міненерго

Редакція «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» пропонує читачам відповідь на журналістський запит від пресслужби Міненерго. Довідайтеся актуальні факти про стан зеленої енергетики в Україні від профільної інституції.

Факт 1. До війни виробництво зеленої енергії в загальній структурі збільшувалося

В Україні частина зеленої енергії в загальній структурі почала збільшуватися в 2019–2020 рр. Так, частка зеленої енергії в загальному енергетичному балансі України у 2022 р. досягла 10–11%.

Факт 2. Під час війни зелена енергетика — одна з найбільш постраждалих галузей

Починаючи з 24 лютого, ворог прицільно б’є по об’єктах енергетики, щоб зруйнувати енергетичну інфраструктуру. Зелена енергетика — це одна з найбільш постраждалих галузей. Ми втратили приблизно 90% «вітру» та 45–50% «сонця». Це величезні втрати.

Факт 3. Енергосистему України відновлюватимуть за новим зразком

Це буде найсучасніша система, яка є у світі, і «зелена» трансформація буде в центрі післявоєнного відновлення України. Так, План відновлення України включає національну програму «Енергетична незалежність та Зелений Курс».

Факт 4. Під час відбудови країни частку зеленої енергетики в Україні, вочевидь, збільшать, порівняно із раніше запланованою

Згідно з Енергетичною стратегією України на період до 2035 року передбачалося, що у 2030 році зелена енергетика становитиме мінімум 25%.

Після нашої перемоги, з урахуванням руйнувань, завданих росією, можливо, цей відсоток буде переглянутий та збільшений.

Факт 5. До розвитку відновлюваної енергетики залучать зацікавлених інвесторів

Україна має великий потенціал щодо розвитку відновлюваної енергетики. І Європа зацікавлена в тому, щоб після завершення війни інвестувати в цей напрямок.

Також Уряд прийняттям Постанови «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 420 і від 27 грудня 2019 р. № 1175»  від 02.08.2022 № 889 удосконалив процедуру проведення «зелених» аукціонів на будівництво об’єктів відновлюваної енергетики з урахуванням європейських стандартів та практик. Аукціонна процедура стане більш гнучкою, прозорою та ефективною. Вона дає можливість на конкурентних ринкових засадах знизити ціну на зелену електроенергію, дозволяє державі регулювати обсяги уведення нових потужностей з ВДЕ, їх види (СЕС/ВЕС/біомаса) та місця розташування відповідно до можливостей та потреб енергосистеми.

Ці зміни забезпечать прогнозованість ринку відновлюваної енергетики, що дасть можливість довгострокового планування для інвесторів. Діючі та потенційні виробники бачитимуть обсяг ринку, тому зможуть заздалегідь планувати свою діяльність та інвестиції.