Про затвердження методичних рекомендацій із післяпроєктного моніторингу

Процедуру оцінки впливу на довкілля здійснюють з метою запобігання шкоди довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, із урахуванням державних, громадських і приватних інтересів.

Загальні зауваги

Основні засади здійснення оцінки впливу на довкілля визначені Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» (далі – ЗУ «Про ОВД»).

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про ОВД», оцінка впливу на довкілля – це процедура, що передбачає:

  • підготовку суб’єктом господарювання звіту з оцінки впливу на довкілля;
  • проведення громадського обговорення;
  • аналіз уповноваженим органом інформації, наданої у звіті з оцінки впливу на довкілля, будь-якої додаткової інформації, яку надає суб’єкт господарювання, а також інформації, отриманої від громадськості під час громадського обговорення, під час здійснення процедури оцінки транскордонного впливу, іншої інформації;
  • надання уповноваженим органом мотивованого висновку з оцінки впливу на довкілля, що враховує результати аналізу;
  • врахування висновку з оцінки впливу на довкілля у рішенні про провадження планованої діяльності.

У висновку з оцінки впливу на довкілля зазначають екологічні умови провадження планованої діяльності, зокрема порядок, строки та вимоги до післяпроєктного моніторингу.

Післяпроєктний моніторинг здійснюють із метою виявлення будь-яких розбіжностей і відхилень у прогнозованих рівнях впливу й ефективності заходів із запобігання забрудненню довкілля та його зменшення. Основні засади щодо проведення післяпроєктного моніторингу визначено в ст. 13 ЗУ «Про ОВД». Порядок, строки і вимоги до здійснення післяпроєктного моніторингу визначають у пункті 6 висновку з оцінки впливу на довкілля.

Вимоги до формування звіту

За весь час функціонування процедури оцінки впливу на довкілля вимоги до формування звітів із післяпроєктного моніторингу (далі – ППМ) були відсутні, тому суб’єкти господарювання це робили на власний розсуд. Однак, минулого року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України підготувало й оприлюднило проєкт Методичних рекомендацій щодо підготовки звіту з ППМ, де описані вимоги до структури й оформлення звіту, аналізу моніторингової інформації та її подання.

Відповідно до проєкту Методичних рекомендацій, пропонована структура звіту з післяпроєктного моніторингу має містити 6 розділів (табл.).

Таблиця. Рекомендована структура звіту з ППМ

Частина звіту Рекомендації щодо змісту
Описова частина Характеристика особливостей програми ППМ з урахуванням вимог, визначених у висновку з ОВД, а також умов проведення моніторингу протягом звітного періоду
Мета і завдання ППМ Характеристика мети ПММ з урахуванням мети, визначеної законодавством (ст. 13 ЗУ «Про ОВД»). Завдання ППМ варто зазначати з огляду на спеціальні завдання, визначені на підставі вимог у висновку з ОВД та (за потреби) інших прогнозованих впливів на довкілля
Отримані результати ППМ та їх оцінка Інформацію, що буде наведено в цьому розділі, запропоновано структурувати відповідно до завдань ППМ, зазначених вище. Наприклад, відповідно до проєкту Методичних рекомендацій, розділ може містити:
  • моніторинг фактичного впливу на певні чинники довкілля, наприклад, якість повітря, клімат, зміну клімату та викиди парникових газів, підземні води, поверхневі води, ґрунти і стан земель, фауна, флора, ландшафти, природоохоронні території у сукупності з моніторингом виконання й ефективності відповідних заходів із запобігання і зменшення негативних впливів;
  • моніторинг ризиків для здоров’я населення, пов’язаних із фактичним впливом діяльності на стан довкілля;
  • моніторинг фактичних взаємодій і взаємозв’язків між чинниками довкілля, унаслідок яких виникає або значно посилюється кумулятивний вплив господарської діяльності на довкілля або здоров’я людей.
  • Під час висвітлення результатів моніторингу запропоновано зазначити використані методи й методики, дати характеристику отриманим результатам досліджень і на їх підставі оцінювати фактичний вплив та фактичну ефективність реалізованих заходів, порівняно з прогнозованими (наведеними у звіті з ОВД). Окрім того, отримані результати запропоновано порівнювати й оцінювати відповідність екологічним і гігієнічним нормам та нормативам (за наявності), параметрам, установленим у висновку з ОВД, показникам екологічної ефективності або іншим критеріям оцінки (фонові концентрації, порогові величини, що використані в рекомендаціях ВООЗ щодо охорони здоров’я або в інших міжнародних організаціях та фінансових установах щодо показників екологічної ефективності тощо)
    Висновки та (за потреби) визначення необхідних додаткових заходів У висновку запропоновано узагальнити наведену в звіті інформацію щодо розбіжностей між прогнозованим і фактичним впливом на довкілля та здоров’я населення й ефективність ужитих заходів щодо запобігання та зменшення негативних впливів
    Перелік посилань Зазначення джерела інформації, що згадують у звіті
    Додатки До додатків запропоновано включати первинні дані (протоколи тощо), а також (у разі потреби) подробиці проведених робіт із моніторингу та досліджень: детальний опис використаних методик чи спеціальних програм моніторингу, графічні та картографічні матеріали, інші науково-технічні деталі

    Окрім того, у проєкті Методичних рекомендацій є інформація щодо обробки та перевірки достовірності даних, які використовують у звіті ППМ. Зокрема вказано на необхідність використання шкали градацій для класифікації фактичного впливу господарської діяльності на довкілля та визначення необхідних додаткових заходів у випадку відхилень від нормативів. Також надано рекомендації щодо звітування, зокрема рекомендований період звітування (повний календарний рік; частина року від дати початку провадження господарської діяльності (або початку календарного року) до дати завершення господарської діяльності (або завершення календарного року)) та періодичність і строки подання звітів.

    Рекомендації з визначення уповноваженим органом вимог до здійснення ППМ із розгляду звіту з ППМ наведені в останніх розділах проєкту Методичних рекомендацій.

    Загалом затвердження методичних рекомендацій може сприяти уніфікації та узгодженню дій суб’єктів господарювання щодо підготовки та подання звітності з післяпроєктного моніторингу.