Агровольтаїка на українських теренах: досвід «Тесла Агро»

Від редакції

Нині нікого не здивуєш вітровою чи сонячною енергетичною станцією на території України: виробництво «зеленої» енергетики неухильно зростає і в нашій державі. Проте є компанія, що вирішила поєднати основну діяльність з вирощуванням екологічно чистих продуктів харчування, і на облаштованих територіях виробництва відновлювальних джерел енергії створює унікальні агрокомплекси. Отже, знайомтесь: «Тесла Агро».

Із 33 гектарів загальної площі, на якій розташована Ганська СЕС, половина раніше перебувала під несанкціонованим сміттєзвалищем, де був і скотомогильник. Тож аби упорядкувати територію, довелося докласти чималих зусиль. Нині автоматизована станція потужністю 15 МВт (на 58 тисяч сонячних панелей) забезпечує місто Бердичів «зеленою» енергією приблизно на 50 %.

Ольга Грамотенко

директор проекту

Коли станція вже працювала, виникла ідея — чи можна якось використовувати цю земельну ділянку, на якій вона розташована, з користю? Ми звернулися по допомогу до агроекологів, і хоча спочатку вони оцінили ситуацію досить скептично, ми все ж знайшли вихід — тепер у нас тут вирощують 2600 кущів лохини! Цьому передувала суттєва підготовка: ґрунт довелося завозити.

«Ми мали амбітну мету – не просто розпочати сільськогосподарське виробництво, а й зробити його без традиційної «хімії», тобто пестицидів та гербіцидів.
І у нас вийшло — цього року вже отримали перший врожай»

Ідея утримувати овець виникла, можна сказати, випадково — після розмови з одним фермером, який скаржився, що вівці дуже швидко з’їдають траву. А за правилами безпеки траву під сонячними панелями потрібно періодично скошувати, оскільки може статися загоряння. Рішення завести овець було розумним і раціональним: тепер на станції живуть 60 цих симпатичних тварин, які можуть пастися де завгодно і допомагають вирішувати проблему з травою. Експеримент виявився вдалим, тож плануємо його продовжити: для отари ми збудували укриття на зиму та купили породистого баранця, тож очікуємо на поповнення.

У ставку, який був викопаний для зниження рівню води на території СЕС, тепер живе риба: було запущено майже 500 особин (короп та линок). Тобто ми ведемо раціональне господарство, що називається агровольтаїка. В Україні воно ще не дуже популярне, та у Європі давно практикують поєднану діяльність сонячних електростанцій та землевпорядкування. В основі підходу до втілення цих проєктів — синергія землевпорядкування, що поєднує традиційний досвід з новими сучасними технологіями та інноваціями.

На Іршанській станції ми лише розпочинаємо облагороджувати території, але теж маємо цікавий проєкт, а саме — облаштувати там лавандове поле. Висаджування лаванди розпочнеться навесні; неї плануємо виробляти ефірну олію, а також — поставити вулики, і потім смакувати лавандовим медом. Взагалі лаванда ціниться і як естетична локація, ці квіти виглядають просто неймовірно.

У планах ще маємо декілька проєктів, та вони лише на початковому етапі.

Окремою, але невіддільною частиною проєкту «Тесла Агро» є створення молочних козиних ферм та виготовлення крафтової молочної продукції. Також метою цього напрямку є стимулювати до розвитку вже існуючі невеликі сільські господарства з козиними фермами. Ми готові співпрацювати з ними, перевіряти та реалізовувати таку продукцію під «знаком якості». І ми щиро переконані, що наші українські землі всі можуть бути родючі, якщо до цього підійти з любов’ю та великим бажанням.

Від редакції

Внесок компанії в екологізацію довкілля можна оцінити як дуже вагомий, адже «Тесла Агро» не використовує пестицидів та хімікатів та здійснює збагачення земель, які офіційно були непридатними для сільського господарства. Тож щиро бажаємо компанії вдалих задумів та нових успішних проєктів!